Om jag fick bestämma

Publicerad 1 mars 2010
Textstorlek 1 2 3

Tystare i Runhällen

Relaterat

På grund av Mossboda såg och hyvleri i Enåker/Runhällen start av nya hyvlar och pelletsmaskin har säkert värdet på fastigheter runt hyvleriet sjunkit med 50 procent. För vem vill bo och höra höga tjutande toner? fastigheterna är antagligen osäljbara.
Brollan, Runhällen

Publicerad 1 mars 2010
Textstorlek 1 2 3

Senaste kommentarerna:

Skrivet 9 maj 2010 13:28 Lena (Ej registrerad)

Tack vare Mossboda såg har våra gubbar jobb på orten!!!!
Tack Olle & Lotta för det.
Dock kan man bli väldigt irriterad på hundar som står i hundgårdar och skäller dygnet om.
Lena

Skrivet 12 maj 2010 14:59 BROLLAN Runhällen (Ej registrerad)

Självklart skall Era gubbar ha jobb på Mossboda såg, det är naturligtvis viktigare än kringboendes livskvalitet!!! Hundskall är inte skäl till att godkänna tjutande höga toner utan anmäl detta isåfall till Miljö-förvaltnigen. Du bor antagligen inte i närheten av sågen. Om så är fallet rekomenderas en kontroll av hörseln. Om dessa personer du lovprisar gjorde något åt oväsendet, som naturligtvis går om viljan finns skulle alla antagligen vara nöjda.

 Lokus: Jobb Lokus Motor Lokus Bostad Lokus Köp & sälj Lokus Resor Annonsera på salaallehanda.com Annonsera på  salaallehanda.com

Butiker, tjänster och företag.

Kontaktinformation

Sala Allehanda

Tel: 0224 - 561 00
Besöksadress: Rådhusgatan 4, 733 25 Sala
Postadress: Box 303

Ansvarig utgivare: Bengt Larsson

Copyright © Sala Allehanda
All kopiering av texter, bilder och grafik
är enligt upphovsrätten förbjuden