Sala

Publicerad 16 juli 2010 Uppdaterad 16 juli 2010
Textstorlek 1 2 3
Ransta IK:s fotbollsskola. Bild: Håkan Medelberg.

Ransta IK:s fotbollsskola. Bild: Håkan Medelberg.

Ransta IK:s fotbollsskola

Relaterat

Stort intresse för fotbollsskola i Ransta. Över 40 barn och ungdomar mellan 5 och 12 år, deltog i Ransta IK:s fotbollskola i juni i ett strålande väder.

Ungdomar som varit med några år, tjejer och killar, följde med grupperna runt till de olika stationerna, medans äldre spelarna från A-lag och B-lag, ledde stationerna och visade sina tips och trix. Mellan övningarna hann man även med lite bus och vattenstänk på ledare och deltagare.

Vi hoppas förstås att deltagarna fortsätter att vara aktiva och sparka boll i Ransta IK, och vem vet, kanske någon av dem är en framtida toppspelare på nationell nivå.

Det var verkligen två toppendagar på Mullevi i Ransta.

Anders Westin

Publicerad 16 juli 2010 Uppdaterad 16 juli 2010
Textstorlek 1 2 3

Innehåll

Annat innehåll

Det här är Berätta

Louise Norin

Har du gjort eller varit med om något som du vill berätta för andra? Klicka på Skriv en egen artikel. Skriv din text och bifoga bilder om du vill.
Du kan även länka till Youtube.
Artiklarna du skriver publiceras här och en del även i tidningen.
Tel: 0224-561 16.
beratta.sa@ingress.se

Kontaktinformation

Sala Allehanda

Tel: 0224 - 561 00
Besöksadress: Rådhusgatan 4, 733 25 Sala
Postadress: Box 303

Ansvarig utgivare: Bengt Larsson

Copyright © Sala Allehanda
All kopiering av texter, bilder och grafik
är enligt upphovsrätten förbjuden