Badande blev shopping
Nicke Roselius och Ludde Roselius Bäckman kommer gående utanför Sala torg. En ganska typisk sommardag för den här sommaren. Regntunga skyar, och dagen innan var det solsken.
Relaterat
Nicke och Ludde är båda tolv år och två kusiner som gillar att hänga ihop – i vått och torrt. Jag går fram till dem för att fråga om de vill vara med på bild i tidningen. Killar i den åldern brukar inte vara nödbedda.
– Du heter Jessica Andersson, va?
Det är Ludde som frågar. Jag blir lite snopen.
Vad nu då? Tolvårig kille som kan namnet på en sommar- vikarierande tidningsreporter på Nära och Kära. Förklaringen kommer snabbt. Vi möttes tidigare i våras när marken rasade vid hans pappa Johans hus på Hagaberg, när jag hade ett annat vikariat på tidningen. Ni minns kanske raset och håligheten vid den gamla gruvstollen, Greve Bielke. Ludde var med på bild i SA då. Nu är hålet igentäppt och mer kan inte Ludde berätta om den saken.
Läs mer i SA den 27 juli.




















