Kerstin Hjalmarsson diakon i Centrumkyrkan i Heby har avlidit
Det var med sorg och saknad vi tog emot budet att Kerstin, vår svägerska, hade fått hembud efter en kort sjukdomstid.
Första advent var vi och hälsade på Kerstin, nyss hemkommen från lasarettet, då vi fick en stund tillsammans som också skulle bli den sista här på jorden.
Relaterat
Trots den dystra sjukdomsprognosen som hon hade fått av läkaren så kände hon sig trygg i sin tro på Gud, och i bönestunden tillsammans kände vi Guds närvaro på ett påtagligt sätt.
Kerstin växte upp i Köping, där hon blev frälst och döpt i unga år och blev medlem i Pingstförsamlingen där. Efter en tid kände hon Guds kallelse att gå ut som evangelist på heltid, gick bibelskola och hennes första fält blev Filadelfiaförsamlingen i Hållnäs och därefter Rengsjö utpost till Filadelfiaförsamlingen i Bollnäs.
Genom sitt glada väsen fick hon kontakt med människor i vardagen, där hon tog tillfället att vittna om sin tro.
Efter något år träffade hon Sigurd och 1960 gifte de sig, bodde några år i Gävle och på senare år i Sala. Kerstin blev verksam inom Hela människan–RIA i tio år och satt med i dess styrelse under många år.
Den kallelse hon fick i unga år att tjäna Gud den följde henne livet ut. Kerstin tillhörde Centrumkyrkan i Heby, där hon var avskild som diakon.
Kerstin och Sigurd skulle ha firat sin guldbröllopsdag den 5 mars, men i stället blir det en dag av avsked.
Vi tänker på Sigurd i dag och på barnen med familjer, men vårt hopp är att vi skall ses igen i Guds eviga himmel.
Vi lyser frid över Kerstins ljusa minne.
Kerstin och Håkan Hjalmarson












