Sport

Publicerad 5 februari 2010
Textstorlek 1 2 3

Siktet inställt på
nästa säsong

Det har varit lugnt kring Tommy Flyktman i vinter. Anledningen är enkel. ”Jag tar det lugnt och förbereder mig för nästa säsong”, säger 24-åringen.

Relaterat

Artikelbilder

Tommy Flyktman. Foto: Mikael Stenkvist

De senaste åren har han inte fått köra SM, som sedan några år enbart är öppet för svenskar. Tommy Flyktman har tidigare haft finländsk licens, men nu är han svensk igen och målet är att ta sig till SM-finalen på Studenternas.
– Men först ska jag kvala dit. Det ska jag göra den 9 mars på Ekvallens IP i Gustavsberg.
SM-finalen avgörs i Uppsala lördagen den 27 mars.

Läs mer i fredagens Sala Allehanda.

Publicerad 5 februari 2010
Textstorlek 1 2 3

Innehåll

Annat innehåll

Redaktör

Ja, jag gillar alla sporter. Det är sant. Jag är inte man att värdera vilken sport som är viktigare än de andra. Är någon det? Tänk också på att alla ska få vara med på Sala Allehandas sportsidor och på webben. Antingen ringer du mig om du vill att jag ska skriva om din sport - eller så skickar du ett mejl.
Visste du förresten att innebandyn såg sitt ljus i Sala i september 1979. Två år senare bildades innebandyförbundet på stadshotellet i Sala. Det ska vi vara stolta över.

Niclas Bergwall
0224-561 52
niclas.bergwall@ingress.se

Kontaktinformation

Sala Allehanda

Tel: 0224 - 561 00
Besöksadress: Rådhusgatan 4, 733 25 Sala
Postadress: Box 303

Ansvarig utgivare: Bengt Larsson

Copyright © Sala Allehanda
All kopiering av texter, bilder och grafik
är enligt upphovsrätten förbjuden